top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How much will you have to tell your boss that the package for each widget will cost?

0 votes
110 views

You are working out some estimates for your boss. You can come up with a very good package for your nice little wid­gets, but the packaging may be too expensive. The cost of the widget and the packaging is $1.10, and the widget is $1.00 more than the package.

How much will you have to tell your boss that the package for each widget will cost?

posted Apr 19, 2015 by Vikram Luthra

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

2 Solutions

+1 vote

package = $0.05, widget = $1.05

Widget is $ 1,- more than the packaging.
If packaging costs x $, then the widget costs 1+x $.
The total cost is then x + (1+x) = 1+2*x $.
The total cost is 1,10 $. x is then 0.05 $.

solution Apr 20, 2015 by Jcm
please explain your thought process
–1 vote

Total Cost $1.10 100%
Widget $1.00 91%
Packaging $0.10 9%

If the packaging were .03 for example then you add $1.00 total cost would be $1.03. So the only thing it can be is $.10 so that you arrive at $1.10 for total cost.

solution Aug 3, 2015 by Dave Flack
Your widget costs only 90 cents more than the package



Similar Puzzles
0 votes

A mixed packet of nuts contains 1 pound of walnuts and 2 pounds of Brazil nuts. It costs exactly $2. A packet containing 4 pounds of filberts and 1 pound of walnuts costs $3. And for only $1.50, you can buy a mixed packet of 3 pounds of almonds, 1 pound of walnuts, and 1 pound of filberts.

How much should you pay for a mixture of 1 pound of each of the four kinds?

0 votes

Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

0 votes

Horse A can run 1 lap per minute. Horse B can run 2 laps per minute. Horse C can run 4 laps per minute. If they all start at the same time at the same place, how much long will take for each of them to meet back at the starting line after one minute?

+1 vote

A bat and ball cost Rs. 1.10 and the difference between them is Rs. 1. How much does each cost?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#470/147, 3rd Floor, 5th Main,
HSR Layout Sector 7,
Bangalore - 560102,
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...