top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How many did he actually buy?

0 votes
138 views

Johnny, despite his mother's objections, spent his whole allowance of $2.16 ($2.00, with 16 cents left from last week) on bubble gum. If the pieces of gum had been a penny cheaper, he would have received three more pieces than he did.
How many did he actually buy?

posted Jan 18, 2016 by Mishthy Mukherjee

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

2 Answers

0 votes

He actually bought 24 bubble gums @ 9 penny apiece. At 8 penny, he could have bought 27 bubble gums

answer Jan 19, 2016 by Ranjith Menon
0 votes

24 gums @ 9 cents each. He would have got 27 gums @ 8 cents if gum costed one penny less...

answer Jan 19, 2016 by anonymous



Similar Puzzles
0 votes

Johnny, despite his mother's objections, spent his whole allowance of $2.16 ($2.00, with 16¢ left from last week) on bubble gum. If the pieces of gum had been a penny cheaper, he would have received three more pieces than he did.

How many did he actually buy?

+1 vote

You've bought your weekly egg supply at the local farm store. The first morning you have company for breakfast and use half the eggs plus one-half an egg. The next morning you use one-half of what's left plus one-half an egg. The third morning you use one-half of what's left plus one-half an egg, and on the fourth morning, you're down to one solitary egg, so you make French toast. In all this cooking, you've never had one-half an egg to carry over to the next day.
How many eggs did you buy originally?

0 votes

A shopkeeper allows people to buy a bottle of cold drink in exchange of five empty bottled. A guy had a party at home and he managed to spend 77 cold drink bottles in the party. Now he has 77 empty bottles with him.

How many bottles do you think he can buy in exchange of those 77 empty bottles ?

0 votes

I went to the chocolate store last weekend and I bought a total of 10 packs of chocolate. I bought 5-Star for Rs 10 per pack and DairyMilk for Rs 5 per pack. I spent a total of Rs 60 . How many packs of 5-Star did I buy?

0 votes

Farmer Amogh has bought new cows and chickens. Together, the animals have 25 heads and 72 legs. How many cows and chickens did farmer Amogh buy?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...