top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How much should you pay for a mixture of 1 pound of each of the four kinds?

0 votes
93 views

A mixed packet of nuts contains 1 pound of walnuts and 2 pounds of Brazil nuts. It costs exactly $2. A packet containing 4 pounds of filberts and 1 pound of walnuts costs $3. And for only $1.50, you can buy a mixed packet of 3 pounds of almonds, 1 pound of walnuts, and 1 pound of filberts.

How much should you pay for a mixture of 1 pound of each of the four kinds?

posted Aug 12, 2014 by Maninder Bath

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

1 Solution

0 votes

Although there is not enough information to say how much each individual nut costs, a pound of each type will cost you $2,-
Based on statement 2 and 3 it is clear that filberts cost $0.50 more than almonds.
If I take halve of the first statement I have 0.5 pound walnuts and 1 pound Brazil nuts for $1.00.
If I take half of the second statement I have 0.5 pound walnuts and 2 pound filberts for $1.50.
Combined is that 1 pound walnuts, 1 pound Brazil nuts, 2 pounds filberts for $2.50.
As 1 pound of filberts = 1 pound of almost + $0.50, I have 1 pound of all for $2.00.

solution Apr 20, 2015 by Jcm



Similar Puzzles
0 votes

A owes B , Rs 1120 payable 2 years hence and B owes A , Rs 1081.50 payable 6 months hence. If they decide to settle their accounts forthwith by payment of ready money and the rate of interest be 6% per annum .

Who should pay and how much ?

0 votes

Rate list of some liquids purchased by Rahul is -
Item.........Rate per litre.......Amount required in litres
Milk......20/-........5
Oil........80/-........1
Cream......120/-.......0.5
A shopping mall offers a discount of 10%,20% and 30% in the rate of following items. These discounts are given according to the demand of customer.
For getting maximum profit , Rahul will use 30% discount in which item and he will pay how much rupees to the shopkeeper ?

0 votes

You are working out some estimates for your boss. You can come up with a very good package for your nice little wid­gets, but the packaging may be too expensive. The cost of the widget and the packaging is $1.10, and the widget is $1.00 more than the package.

How much will you have to tell your boss that the package for each widget will cost?

0 votes

A milk vendor has 2 cans of milk. The first contains 25% water and the rest milk. The second contains 50% water. How much milk should he mix from each of the containers so as to get 12 litres of milk such that the ratio of water to milk is 3 : 5?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...