top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How much does each topping cost by itself?

0 votes

Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

posted Dec 5, 2014 by Nikita Sehgal

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

1 Answer

+1 vote

Mushroom =$1
Onion =$1
Black Oliver=$2
Extra cheese= $4
Hot pepper= $3
Pineapple= $4

answer Dec 5, 2014 by Parvinderjit Singh

Similar Puzzles
+1 vote

A bat and ball cost Rs. 1.10 and the difference between them is Rs. 1. How much does each cost?

0 votes

The owner of a stationery shop uses a special method to price the items which he sells in his shop. A pencil costs $36, ruler costs $30, pen costs $18 and a book costs $24.
How much does a notebook then cost?

+1 vote

I bought a sari and a blouse for Rs. 110 at the New Market. The sari cost Rs. 100 more than the blouse.
How much does the sari cost?

0 votes

Amogh buys three items at the store for exactly Rs 100. The second item costs half as much as the first item, and the third item is half as much as the second.
How much did each one cost?

0 votes

You are working out some estimates for your boss. You can come up with a very good package for your nice little wid­gets, but the packaging may be too expensive. The cost of the widget and the packaging is $1.10, and the widget is $1.00 more than the package.

How much will you have to tell your boss that the package for each widget will cost?

Contact Us
+91 9880187415
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Karnataka INDIA.