top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How many packs of 5-Star did I buy?

0 votes
101 views

I went to the chocolate store last weekend and I bought a total of 10 packs of chocolate. I bought 5-Star for Rs 10 per pack and DairyMilk for Rs 5 per pack. I spent a total of Rs 60 . How many packs of 5-Star did I buy?

posted Jun 20, 2015 by anonymous

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

1 Solution

0 votes

8 Dairy milk = 8 X 5 = 40
2 five star =2 X10 =20

So I bought 2 packs of 5-Star.

solution Dec 16, 2015 by Kuldeep Apte



Similar Puzzles
0 votes

Johnny, despite his mother's objections, spent his whole allowance of $2.16 ($2.00, with 16 cents left from last week) on bubble gum. If the pieces of gum had been a penny cheaper, he would have received three more pieces than he did.
How many did he actually buy?

0 votes

Johnny, despite his mother's objections, spent his whole allowance of $2.16 ($2.00, with 16¢ left from last week) on bubble gum. If the pieces of gum had been a penny cheaper, he would have received three more pieces than he did.

How many did he actually buy?

+1 vote

You've bought your weekly egg supply at the local farm store. The first morning you have company for breakfast and use half the eggs plus one-half an egg. The next morning you use one-half of what's left plus one-half an egg. The third morning you use one-half of what's left plus one-half an egg, and on the fourth morning, you're down to one solitary egg, so you make French toast. In all this cooking, you've never had one-half an egg to carry over to the next day.
How many eggs did you buy originally?

0 votes

Farmer Amogh has bought new cows and chickens. Together, the animals have 25 heads and 72 legs. How many cows and chickens did farmer Amogh buy?

0 votes

A child spends $100 on 100 toy animals.
A cat cost $10.00,
A fish costs $3.00, and
A bird costs $0.50.
She buys atleast one of each,
and doesn't buy any other toys.

How many of each toy does the child buy ?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...