top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

A bat and ball cost Rs. 1.10 and the difference between them is Rs. 1. How much does each cost?

+1 vote
985 views

A bat and ball cost Rs. 1.10 and the difference between them is Rs. 1. How much does each cost?

posted Apr 11, 2014 by Karan Joglekar

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

4 Answers

+3 votes

Eq1: Bat + Ball = Rs 1.1
Eq2: Bat - Ball = Rs 1

Adding Eq1 + Eq2
2 Bat = Rs 2.1 i.e. Bat is Rs1.05 which implies ball is Rs .05

answer Apr 22, 2014 by Shatark Bajpai
+2 votes

x+y=1.10------>eqn1
x-y=1.0------->eqn2
2x=2.10------>by summing up
x=1.05---->cost of bat
y=.05----->cost of ball

answer May 26, 2014 by Joy Dutta
+1 vote

Let,
x = Cost of Bat
y = Cost of Ball

  1. x + y = 1.10
  2. x - y = 1.00

    2y = 0.10

Therefore , y = 0.10/2 = 0.05
x = 1.01-0.05 = 1.05

Now , Bat (x)= 1.05
Ball(y) = 0.05

answer Mar 10, 2015 by Varghese Anthony
0 votes

bat rs 1, ball 0.10

answer Oct 4, 2015 by Sasikumar Arumugam



Similar Puzzles
0 votes

Amogh buys three items at the store for exactly Rs 100. The second item costs half as much as the first item, and the third item is half as much as the second.
How much did each one cost?

0 votes

The difference between simple interest and compound interest on a sum for 2 years at 8%, when the interest is compounded annually is Rs.16. If the interest were compounded half yearly, then what would be the difference between simple interest and compound interest for the same sum in 2 years?

0 votes

Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

+1 vote

The cost of apple and grapes are between Rs 20 and 30 per kg. If total cost of 5 Kg apple and 7 Kg grapes is a number X having unit's and hundred's place equal and sum of cost of 1 Kg apple and 1 Kg grapes is Rs 50.
Then what is the value of X?

0 votes

If difference between simple interest and the compound interest on a certain amount of money for 3 years at 10% per annum is Rs. 46.50. Then what is the value of sum?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...